Skip to content ↓

Our Governors

 Members of the Governing Body 2021/22

Name of Governor

Type of Governor

Date Appointed

Term Start

Term End

Relevant Business Interests (if any)

Andy Ehiogu

Foundation Diocesan Board of Education Appointed

12 Jun 2020

12 Jun 2020

11 Jun 2024

None 

Niota Cover

Parent Governor

23 Nov 2020

23 Nov 2020

22 Nov 2024

None

Jon Stansfield

Parent Governor

23 Nov 2020

23 Nov 2020

22 Nov 2024

None

Tracy Batchelor

Staff (Teaching) Governor

28 Feb 2017

02 Mar 2018

01 Mar 2022

None

The Revd James Hill

Foundation Ex-Officio

     

None

Adeola Oladejo

Headteacher

     

None

Vacancy (1)

Local Authority Governor

     

 

Vacancy (1)

Foundation Diocesan Board of Education Appointed

       

Vacancy (1)

Foundation Parochial Church Council Appointed

       

Vacancy (2)

Foundation Parochial Church Council Appointed

       

Vacancy (1)

Foundation Deanery Synod Appointed

       

Vacancy (2)

Foundation Deanery Synod Appointed

       

The Chair of the Governing Body is Niota Cover. 

Committee Structure 

We have one committee, the General Purposes Committee. This committee looks at finances, staffing, policy regulations and compliance.

The Chair of the General Purposes Committee is Jon Stansfield.